• Rozvojový projekt „Čítame pre radosť“

Prečo čítať knihy?

Na túto otázku existuje tisíc odpovedí a každý ju môže mať inú. Preukázalo sa však, že čítanie kníh znižuje stres, krvný tlak, zlepšuje pamäťanalytické schopnosti, najmä pri detektívkach. Jednoducho, knihy sú ideálny spoločník, ktorý má množstvo pozitív.

Vďaka finančnému príspevku, ktorý schválilo Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR v rámci projektu ,,Čítame pre radosť,“ sme v našej škole zriadili spolu 4 triedne knižnice na prvom a druhom stupni. To bolo zároveň aj hlavným cieľom výzvy - zriadiť alebo doplniť triedne knižnice, prostredníctvom ktorých dochádza k posilneniu pozitívneho vzťahu žiakov ku knihám, k čítaniu a k budovaniu čitateľského sebavedomia detí.

• Celoslovenské kolo Olympiády v anglickom jazyku

Obrovský úspech sa podaril nášmu žiakovi Patrikovi Chmeňovi z 9.A. Patrik sa svojou tvrdou prácou prebojoval až na celoslovenské kolo Olympiády v anglickom jazyku, ktoré sa konalo v dňoch 7.a 8.4 v našom hlavnom meste pod záštitou Ministerstva školstva SR. Patrik si zmeral svoje vedomosti so žiakmi z ďalších 7 krajov Slovenska. Konkurencia bola vysoká o čom svedčil iba 6 bodový rozdiel medzi 1 a posledným miestom. Patrik sa stal úspešným riešiteľom celoslovenského škola. Ďakujeme mu za reprezentáciu našej školy a prajeme mu veľa ďalších úspechov na strednej škole. GRATULUJEME :D

• Piškvorkový turnaj na 1. stupni

Dňa 12.4.2024 si svoje logické myslenie zmerali žiaci prvého stupňa v piškvorkovom turnaji. Boli rozdelení na dve kategórie. Prvá kategória boli mladší žiaci - prváci, druháci a druhú kategóriu tvorili tretiaci a štvrtáci.

Žiaci sa nielen zabavili, ale aj potrápili svoje bystré hlavičky.

Víťazmi prvej kategórie sú:

• Prednáška s prokurátorkou

Dňa 12.4.2024 k našim ôsmakom zavítala pani okresná prokurátorka JUDr. Kocúrová s Mgr. Murínovou-koordinátorka ochrany detí pred násilím z Námestova. Prednáška sa uskutočnila v rámci projektu "Ak to nevieš povedať, napíš to". Pani prokurátorka žiakom teoreticky aj prakticky vysvetlila trestno-právnu zodpovednosť. Veríme, že si z prednášky niečo užitočné odniesli ,aj sa v tejto problematike niečo podučili.
            Na záver:

Národná linka na pomoc deťom VIAC AKO NI(C)K funguje na štyroch základných pravidlách: súkromie, dôvera, riešenia a zodpovednosť. Vyškolení odborníci dokážu prostredníctvom bezplatnej online komunikácie poskytnúť deťom rýchlu a adresnú pomoc, poradenstvo alebo podporu.
            Spojiť sa s nimi je možné cez  chat
            na  webovej stránke www.viacakonick.sk alebo cez mobilnú aplikáciu.

• Okresné kolo Biologickej olympiády

Dňa 11.4.2024 naša škola organizovala pre všetky školy v okrese Tvrdošín 58. ročník Biologickej olympiády kategórie E v troch odbornostiach- botanika, zoológia a geológia.
            Súťažiaci k nám privítali z týchto škôl : ZŠ s MŠ Habovka, Gymnázium Tvrdošín, ZŠ P.O.H. Trstená.
            Našu školu reprezentoval Lukáš Šikyňa z 8.A a Veronika Šimalová z 8.B, ktorí zastupovali odbornosť zoológia. Celá súťaž pozostávala z troch častí - písomnej vo forme testu, praktickej zbierky a identifikácie druhov. Olympiáda je veľmi náročná na prípravu, preto veľmi oceňujeme zúčastnených z nášho okresu, ktorí museli navyše študovať množstvo materiálu a venovať čas príprave zbierok, učeniu sa vedeckých názvov či samotnému poznávaniu organizmov - či už rastlín, živočíchov, alebo minerálov a hornín.
            Lukáš za našu školu získal pekné 3. miesto v odbornosti zoológia. Všetkým zúčastneným žiakom aj pedagógom ďakujeme a víťazo

• "Mokrade a zmena klímy"

V utorok 9. 4. 2024 sme sa zúčastnili metodického dňa z Biológie zo zameraním na environmentálnu výchovu. Program bol rozdelený na dve časti: prvá pod vedením Ekovýchovného tímu DAPHNE bola zameraná na predstavenie metodického materiálu – nápaditých aktivít, prostredníctvom ktorých môžeme žiakom vhodným spôsobom vysvetliť všetko, čo súvisí so zmenou klímy, t. j. od princípu skleníkového efektu, cez kolísanie teploty v dejinách Zeme až po súčasné dôsledky zmeny klímy a možné riešenia. V druhej časti so zameraním na mokrade a rašeliniská Slovenska, nám pracovníci CHKO Horná Orava ukázali inovatívne a medzipredmetové inšpirácie na priblíženie tejto témy žiakom a taktiež tipy, ako môžeme so žiakmi objavovať zatiaľ neznámu mokraď v našom okolí.