• Okresné kolo Biologickej olympiády

Dňa 11.4.2024 naša škola organizovala pre všetky školy v okrese Tvrdošín 58. ročník Biologickej olympiády kategórie E v troch odbornostiach- botanika, zoológia a geológia.
            Súťažiaci k nám privítali z týchto škôl : ZŠ s MŠ Habovka, Gymnázium Tvrdošín, ZŠ P.O.H. Trstená.
            Našu školu reprezentoval Lukáš Šikyňa z 8.A a Veronika Šimalová z 8.B, ktorí zastupovali odbornosť zoológia. Celá súťaž pozostávala z troch častí - písomnej vo forme testu, praktickej zbierky a identifikácie druhov. Olympiáda je veľmi náročná na prípravu, preto veľmi oceňujeme zúčastnených z nášho okresu, ktorí museli navyše študovať množstvo materiálu a venovať čas príprave zbierok, učeniu sa vedeckých názvov či samotnému poznávaniu organizmov - či už rastlín, živočíchov, alebo minerálov a hornín.
            Lukáš za našu školu získal pekné 3. miesto v odbornosti zoológia. Všetkým zúčastneným žiakom aj pedagógom ďakujeme a víťazo

• "Mokrade a zmena klímy"

V utorok 9. 4. 2024 sme sa zúčastnili metodického dňa z Biológie zo zameraním na environmentálnu výchovu. Program bol rozdelený na dve časti: prvá pod vedením Ekovýchovného tímu DAPHNE bola zameraná na predstavenie metodického materiálu – nápaditých aktivít, prostredníctvom ktorých môžeme žiakom vhodným spôsobom vysvetliť všetko, čo súvisí so zmenou klímy, t. j. od princípu skleníkového efektu, cez kolísanie teploty v dejinách Zeme až po súčasné dôsledky zmeny klímy a možné riešenia. V druhej časti so zameraním na mokrade a rašeliniská Slovenska, nám pracovníci CHKO Horná Orava ukázali inovatívne a medzipredmetové inšpirácie na priblíženie tejto témy žiakom a taktiež tipy, ako môžeme so žiakmi objavovať zatiaľ neznámu mokraď v našom okolí.

• Školské kolo SLÁVIKA, 08.04.2024

Dňa 8.4.2024 sa v priestoroch našej krásnej knižnice konala spevácka súťaž SLÁVIK. Celou školou sa ozýval prenádherný spev malých i veľkých slávikov.

Súťažilo sa v troch kategóriách.

V prvej kategórii zvíťazili:

1.miesto Patrik Hutlas, 1.r.,

2. miesto Sabína Hutlasová, 2.r.,

3. miesto Paulína Beľová, 1.r.,

• Breakfast+lunch=brunch!

Slovo brunch pochádza z anglických slov breakfast a lunch. Breakfast sú raňajky a lunch je obed. Logicky z toho vyplýva, že brunch sú raňajky a obed v jednom. V slovenčine neexistuje presný preklad tohto slova a preto sa aj u nás používa pojem brunch. Aby sme si toto nové slovo osvojili, popritom sa naučili rozdiel medzi počitateľnými a nepočitateľnými podstatnými menami a ochutnali aj špeciálnu chuť čierneho čaju Earl Grey Tea spolu s mliekom. Čaj mal zaujímavú chuť, o čom svedčilo aj množstvo postupne pridávaného cukru a mlieka :D :D

• "Stone soup" - Kamenná polievka

Počuli ste už niekedy o polievke z kameňa? A nie hocijakého....... "from magic stone", teda zo zázračného kameňa. Žiaci 6.AB na hodinách anglického jazyka „uvarili“ takúto polievku počas krátkeho divadelného predstavenia a predviedli ho v anglickom jazyku. Či im chutila? Hmm? Musíte sa ich opýtať.

• "Slzy siedmich bolestí"

V posledný deň pred veľkonočnými prázdninami, dňa 27.3.2024, naši žiaci druhého stupňa a učitelia našej školy mali možnosť stíšiť sa a pripraviť na sviatky Veľkej noci. Spoločne sme sa zúčastnili dramatického pásma s názvom "Slzy siedmich bolestí", ktoré pripravili žiaci spoločne s učiteľmi a bývalými žiakmi ZŠ s MŠ R. Dilonga, aby takýmto spôsobom, šírili svetlo a nádej zmŕtvychvstalého Krista medzi nás, za čo im patrí obrovská VĎAKA.