• ENGLISH STAR 2023

Englishstar je medzinárodná súťaž v anglickom jazyku pre žiakov základných škôl. Jej
            hlavným poslaním je popularizovať anglický jazyk ako vyučovací predmet, ale aj zábavnou
            formou motivovať žiakov k úspešnému riešeniu písomných testov. Takouto zábavnou formou
            sme si mohli porovnať svoje vedomosti s rovesníkmi z iných škôl. Súťaž sa konala dňa 27.04.
            2023.
            Naši žiaci v silnej konkurencii obstáli výborne. Tu sú výsledky tých najlepších: Kristián
            Hrkeľ 9.A – 98%, Terézia Šprláková 5.A – 96%, Henrieta Hutlasová 9.A – 94%, Dominik
            Vnenk 4. ročník – 94%.
            Žiaci Mária Škrabeková - 3. ročník, Miriam Blahová - 4. ročník, Tatiana Masláková - 5.A,
            Dominik Drahula 5.A , Matej Baľák 6.B: dosiahli 93% úspešnosť.
            Marko Greš 5.A, Miriam Kubicová 5.A, Radovan Števuliak 5.B, Sára Hutlasová 5.B, Karin
            Motýľová 5.B, Nela Cyrulová 5.B, Maroš Hrobár 9.B dosiahli výsledky nad 90 %.
            Naša radosť z umiestnení žia

• Po stopách štúrovcov 08. 06. 2023

Štúrovská generácia a obdobie romantizmu tvoria významnú etapu slovenských dejín. Zvedavosť našich ôsmakov bola taká veľká, že sme sa vybrali po stopách štúrovcov osobne do Liptovského Mikuláša.

Mali sme možnosť navštíviť miesta, na ktorých sa pozdvihovalo národné povedomie Slovákov, prostredníctvom významných členov štúrovskej generácie: maliar P. M. Bohúň, dejateľ M. M. Hodža. Pripomenuli sme si spolok Tatrín a významný dokument „Žiadosti Slovenského národa“.

• Súťaž mladých zdravotníkov ČK

Dňa 8.6 2023 sa naši deviataci -záchranári( Henrieta Hutlasová , Nikola Tokarčíková, Kristián Hrkeľ, Juraj Ťapaj a Jakub Trojan) zúčastnili súťaže Mladých záchranárov, ktorú organizuje SČK so sídlom v Dolnom Kubíne. Súťaže sa zúčastnilo 28 družstiev- 5 družstiev SŠ, 15 družstiev II. stupeň ZŠ a 8 družstiev I. stupeň ZŠ. V každom družstve súťažilo 5 mladých záchranárov. Každé družstvo dostalo na začiatku časový harmonogram, podľa ktorého sa mali riadiť a dostaviť na jednotivé stanovištia, kde ich čakali figuranti a rôzne poškodenia a poranenia, ktoré museli tímovo riešiť a určiť správne diagnózy. Jednotivé kroky súťažiacich hodnotili skutoční záchranári a lekári. Naši mladí záchranári obsadili krásne 7. miesto ! Všetkým piatim gratulujeme (pracovali ako ozajstný tím ) a ďakujeme ČK za  organizáciu takejto úžasne zaujímavej a náučnej súťaže.

• Exkurzia na Oravskej priehrade

V máji uplynulo 70 rokov od spustenia Oravskej priehrady do prevádzky. Slovenský vodohospodársky podnik, ktorý sa o vodné dielo stará, nám umožnil pozrieť sa do vnútra 300 metrov dlhého priehradného múru. Náš sprievodca nám poskytol zaujímavé informácie o najväčšom vodnom diele na Slovensku. Napríklad, že priehradný múr sa voči elektrárni môže pohybovať, že bol postavený v tzv. Ústianskom hrdle. Že v roku 1958 priehrada prekonala a zadržala tzv. tisícročnú vodu. Kto chcel mohol ochutnať vodu z dvoch minerálnych prameňov, ktoré boli navrtané pri stavbe priehrady. Prechádzka v úzkych, vlhkých a tmavých tuneloch bola pre niektorých z nás trošku strašidelná, hlavne keď sme sa dozvedeli, že chodba v ktorej sme sa akurát nachádzali, je viac ako 20 metrov hlboko pod hladinou vody. Týmto chceme poďakovať aj pánovi Ing. Milošovi Okálovi, ktorý nám prehliadku vodného diela umožnil.

• Dilongova Trstená

Dňa 2. júna 2023 sa uskutočnil 31. ročník celoštátnej súťaže v umeleckom prednese slovenskej a svetovej spirituálnej poézie a prózy recitačnej súťaže Dilongova Trstená.

Súťaž sa koná na počesť trstenského rodáka, básnika, prozaika, dramatika, spisovateľa Rudolfa Dilonga.

V II. kat. – poézia / próza našu ZŠ reprezentovala žiačka 5.A triedy Tánička Masláková. Prednášala úryvok z knižky Jána Uličianskeho Malá princezná. Táničku boli povzbudiť dve spolužiačky z 8. ročníka, ktoré jej pri vystúpení držali palce.

Pondelok 28. 10. 2024