• Exkurzia do Kôprovej doliny a závodu Semenoles v Liptovskom Hrádku

3. 10. 2024

V tento oblačný deň sme absolvovali prechádzku Kôprovou dolinou, na ktorej nás sprevádzal Ing. Erik Baláž slovenský ekológ, aktivista, režisér, autor kníh a filmov o ochrane prírody. Kôprová dolina patrí dnes k najväčším chráneným územiam na Slovensku. Erik nám veľmi pútavo a na konkrétnych príkladoch priamo na mieste vysvetľoval ako žije les. Vďaka nemu sme si uvedomili mnohé súvislosti, ktoré môžeme ďalej využívať na vyučovacích hodinách. Napr. prečo je potrebné, aby v lese boli zastúpené rôzne druhy stromov, krov a bylín rôzneho veku, že aj staré odumreté drevo má v lese svoju úlohu.

• Školské kolo olympiády zo SJL

Dňa 2.10. 2024 sa štyria odvážni deviataci popasovali s úlohami zo slovenčiny v školskom
            kole Olympiády slovenského jazyka a literatúry v kategórii C – 8.- 9. ročník ZŠ, tercia
            a kvarta 8. ročného gymnázia.
            Žiaci riešili v 1. časti - úlohy formou testu, kde mohli získať 25 bodov, v 2. časti
            pretransformovali text písomnou formou do zadaného slohového útvaru . V 3. časti prepísali
            text do daného slohového útvaru, ktorý následne aj spamäti odprezentovali. Za tieto dve časti
            tak mohli získať po 15 bodov.
            Do okresného kola tak postupujú dvaja žiaci s najvyšším počtom bodov: Veronika Šimalová
            9.B a Lukáš Šikyňa 9.A
            Na 3. mieste s rovnakým počtom bodov sa umiestnili: Adelka Šikyňová 9.B a Tobias Kratoň
            9.B .
            Víťazom blahoželáme, prajeme veľa trpezlivosti pri ďalšej príprave do okresného kola,
            ktoré sa bude konať už o mesiac v Z Š P. O. Hviezdoslava v Trstenej.

• Medzinárodný deň prvej pomoci

Pri príležitosti Medzinárodného dňa prvej pomoci sme si spoločne so žiakmi 1. stupňa pripomenuli, aké dôležité je podať rýchlú prvú pomoc pri osobe, ktorá je v bezvedomí. Pani učiteľka Šefčíková, členka Červeného kríža, nielen vysvetlila, ale aj názorne za pomoci žiakov ukázala, ako dať osobu v bezvedomí do tzv. stabilizovanej polohy. Žiaci s veľkým záujmom sledovali všetky kroky, pretože im bolo vysvetlené, že podobná situácia môže nastať aj doma. Ako ďalšiu zaujímavú a dôležitú vec sa deti naučili - odniesť zraneného vytvorením stoličky pomocou vlastných tiel.

• Tretiaci a ich splnená výzva

Dňa 15.9.2024 bol nedeľný deň, kedy si mohli vybrať odmenu za vypracovanú výzvu z prázdnin naši tretiaci.

Táto výzva obsahovala vypracovať počas letných prázdnin 8 pracovných listov z matematiky a 8 zo slovenčiny. Všetci sa radi zapojili a tak mohli ísť na pizzu, kofolu a do kina na krásnu rozprávku – „Cesta za legendou“. Patrí im veľká pochvala, nech im to vydrží.