• Futbal chlapcov 5.- 7. ročník

Dnes 15. 10. 2024 sa naši žiaci zúčastnili na obvodnom kole vo futbale chlapcov 5., 6. a 7. ročníka v Trstenej. Hralo sa 2x10 min. Prvý zápas prehrali 2:1 so štátnou a druhý vyhrali 5:4 s Brezovicou v skupine A. Potom nasledoval zápas o postup do okresného kola. V tomto zápase nám chýbal kúsok šťastia a tak sme prehrali s cirkevnou 3:1. Celkovo chlapci na turnaji obsadili tretie miesto. Gratulujeme.

• Práce v školskej dielni

Práca v školskej dielni zahŕňa praktické zručnosti, kde žiaci môžu pracovať s rôznymi materiálmi, ako drevo, kov, papier, plast a iné. Naši žiaci od začiatku školského roka usilovne pracujú, učia sa základné techniky opracovania materiálov, používania nástrojov a dodržiavania bezpečnostných pravidiel. Dielňa poskytuje priestor na tímovú spoluprácu a riešenie praktických problémov.

• Burza povolaní 08. 10. 2024

Centrum pedagogicko-psychologického poradenstva v Tvrdošíne aj tento školský rok zorganizovalo podujatie pod názvom: "Burza povolaní 2024," ktoré sa uskutočnilo v Nižnej. Touto cestou sme chceli pomôcť našim žiakom deviateho ročníka pri ich výbere strednej školy. Na podujatí žiaci mohli vidieť, ako sa profilujú stredné školy nielen na Orave, ale aj stredné školy v celom Žilinskom kraji. Dozvedeli sa aktuálne informácie o študijných odboroch, o ich praktickom a teoretickom vyučovaní.

• Športový deň

Žiaci prvého stupňa strávili dnešný športový deň na dlhšej prechádzke, ktorú spojili s rôznymi aktivitami, počas ktorých obdivovali krásu jesennej prírody. Fyzické zdatnosti žiakov druhého stupňa sme preverili v rôznych disciplínach. Mohli si vyskúšať pohybové a vytrvalostné zručnosti ako napr. skákanie cez švihadlo, behanie cez prekážky, zhadzovanie plechoviek, chodenie na chodúľoch, hádzanie medicimbalmi, skok vo vreci, preťahovanie lanom. Alebo zapojili všetky svoje mozgové bunky do riešenia logických úloh, ako napr. skladanie tangramov, pexesa, puzzle či triedenie strukovín. Celé športové dopoludnie sme všetci spoločne zavŕšili turistickým pochodom ku Tvorkovému potoku.

• Exkurzia do Kôprovej doliny a závodu Semenoles v Liptovskom Hrádku

3. 10. 2024

V tento oblačný deň sme absolvovali prechádzku Kôprovou dolinou, na ktorej nás sprevádzal Ing. Erik Baláž slovenský ekológ, aktivista, režisér, autor kníh a filmov o ochrane prírody. Kôprová dolina patrí dnes k najväčším chráneným územiam na Slovensku. Erik nám veľmi pútavo a na konkrétnych príkladoch priamo na mieste vysvetľoval ako žije les. Vďaka nemu sme si uvedomili mnohé súvislosti, ktoré môžeme ďalej využívať na vyučovacích hodinách. Napr. prečo je potrebné, aby v lese boli zastúpené rôzne druhy stromov, krov a bylín rôzneho veku, že aj staré odumreté drevo má v lese svoju úlohu.

• Školské kolo olympiády zo SJL

Dňa 2.10. 2024 sa štyria odvážni deviataci popasovali s úlohami zo slovenčiny v školskom
            kole Olympiády slovenského jazyka a literatúry v kategórii C – 8.- 9. ročník ZŠ, tercia
            a kvarta 8. ročného gymnázia.
            Žiaci riešili v 1. časti - úlohy formou testu, kde mohli získať 25 bodov, v 2. časti
            pretransformovali text písomnou formou do zadaného slohového útvaru . V 3. časti prepísali
            text do daného slohového útvaru, ktorý následne aj spamäti odprezentovali. Za tieto dve časti
            tak mohli získať po 15 bodov.
            Do okresného kola tak postupujú dvaja žiaci s najvyšším počtom bodov: Veronika Šimalová
            9.B a Lukáš Šikyňa 9.A
            Na 3. mieste s rovnakým počtom bodov sa umiestnili: Adelka Šikyňová 9.B a Tobias Kratoň
            9.B .
            Víťazom blahoželáme, prajeme veľa trpezlivosti pri ďalšej príprave do okresného kola,
            ktoré sa bude konať už o mesiac v Z Š P. O. Hviezdoslava v Trstenej.