• Exkurzia do Kôprovej doliny a závodu Semenoles v Liptovskom Hrádku

• 3. 10. 2024

V tento oblačný deň sme absolvovali prechádzku Kôprovou dolinou, na ktorej nás sprevádzal Ing. Erik Baláž slovenský ekológ, aktivista, režisér, autor kníh a filmov o ochrane prírody. Kôprová dolina patrí dnes k najväčším chráneným územiam na Slovensku. Erik nám veľmi pútavo a na konkrétnych príkladoch priamo na mieste vysvetľoval ako žije les. Vďaka nemu sme si uvedomili mnohé súvislosti, ktoré môžeme ďalej využívať na vyučovacích hodinách. Napr. prečo je potrebné, aby v lese boli zastúpené rôzne druhy stromov, krov a bylín rôzneho veku, že aj staré odumreté drevo má v lese svoju úlohu.

Cestou späť sme sa zastavili v Luštiarni semien Semenoles. Je to jediný závod na Slovensku, ktorý sa zameriava na získavanie, spracovanie, uskladnenie semien listnatých a ihličnatých druhov stromov. Jeho zamestnanci nás perfektne previedli celým proces od zberu, lúštenia, skladovania semena, vytvárania jeho zásob aj predsejbovú prípravu semien. Opäť sa nám podarilo získať informácie, ktoré dokážeme prakticky využiť.

• Školské kolo olympiády zo SJL

• Dňa 2.10. 2024 sa štyria odvážni deviataci popasovali s úlohami zo slovenčiny v školskom
            kole Olympiády slovenského jazyka a literatúry v kategórii C – 8.- 9. ročník ZŠ, tercia
            a kvarta 8. ročného gymnázia.
            Žiaci riešili v 1. časti - úlohy formou testu, kde mohli získať 25 bodov, v 2. časti
            pretransformovali text písomnou formou do zadaného slohového útvaru . V 3. časti prepísali
            text do daného slohového útvaru, ktorý následne aj spamäti odprezentovali. Za tieto dve časti
            tak mohli získať po 15 bodov.
            Do okresného kola tak postupujú dvaja žiaci s najvyšším počtom bodov: Veronika Šimalová
            9.B a Lukáš Šikyňa 9.A
            Na 3. mieste s rovnakým počtom bodov sa umiestnili: Adelka Šikyňová 9.B a Tobias Kratoň
            9.B .
            Víťazom blahoželáme, prajeme veľa trpezlivosti pri ďalšej príprave do okresného kola,
            ktoré sa bude konať už o mesiac v Z Š P. O. Hviezdoslava v Trstenej.