• Vyhodnotenie ekohliadky

• Dňa 14.06.2024 sme vyhodnotili separovanie odpadu v triedach na II. stupni, ktoré sa priebežne kontrolovalo od januára do júna . Triedy mohli dostať pri každej kontrole Eko-hliadky 9 bodov, po 3 body za každý kôš- papier, plasty a komunálny odpad. Po celkovom zrátaní bodov sa prvých troch priečkach umiestnili tieto triedy:
            1.miesto- 5. ročník, 2.miesto- 6.A., 3.miesto- s rovnakým počtom bodov- 8.B a 9.B. Pani riaditeľka tieto najlepšie triedy odmenila finančne( 1. miesto- 100 eur, 2. miesto-50 eur, 3. miesto-30 eur). Výhry môžu žiaci využiť počas koncoročných výletov, alebo na iné triedne aktivitky.

• Okolo Tatier

• V piatok 14.6.2024 sa začal 56.ročník cyklistickej akcie Okolo Tatier 2024, ktorý sme si nemohli nechať ujsť. Preto sme sa so žiakmi v priebehu vyučovania presunuli na hlavnú cestu, kde sme hlasnými pokrikmi, potleskom, skandovaním povzbudzovali cyklistov k lepším výkonom. Žiaci deviateho ročníka povzbudzovali originálnym spôsobom - spevom sprevádzaným hrou na harmonike. Reakcie účastníkov boli veľmi pozitívne a časť ich náročnej cesty sme im takýmto spôsobom určite spríjemnili.

• Exkurzia – Vodné dielo Oravská Priehrada

• Vďaka Aloisovi Krausovi (stavebnému inžinierovi) autorovi projektu priehradného múru Oravskej priehrady dnes obyvateľov na dolnej Orave neohrozujú záplavy ako v minulosti.

Táto stavba aj po vyše 60 rokoch spĺňa svoj účel. O jej funkčnosti, potrebe nielen pre región sa presvedčili naši deviataci dňa 18. 06. 2024. Prekvapením pre niektorých z nás bolo, že múr nie je masa betónu, ale stavba v útrobách ktorej sa nachádzajú dlhé chodby, meracie prístroje a dokonca tam vyvierajú aj dva pramene siričitej a vajcovej vody.

• Zážitkové vzdelávanie na SPŠ IT Ignáca Gessaya

• Naši žiaci, Matúš Kysel a Branislav Šprlák zo 7.A sa zúčasnili zážitkového vzdelávania na SPŠ IT I. Gessaya. Učili sa programovať, tvoriť vlastné webové stránky a pracovať so softvérom. Na záver vzdelávania získali certifikát.

• Koncoročný výlet šiestakov

• Vo štvrtok 13.6.2024 sa naši šiestaci vybrali na výlet. Počasie im zmenilo plány, no na nálade neubralo :D Deň nemohli začať lepšie ako raňajkami v obľubenom fast foode a nákupmi. S plnými taškami a bruchami sa presunuli do priestorov krytej plavárne v Liptovskom Mikuláši, kde skúšali svoje lezecké umenie, ako aj futbalové talenty. Poobede už na nich čakalo múzeum optických ilúzií ILUSIA, kde sa do sýtosti pofotili :D Fotky naozaj vyšli. Posúdťe sami.

• Domčeky z rôznych materiálov

• Domčeky vyrobené z mini cementových tehličiek, dreva a papiera predstavujú dokonalý príklad praktického vzdelávania a tímovej spolupráce medzi žiakmi. Tieto projekty umožňujú žiakom osvojiť si stavebné zručnosti a pochopiť základy architektúry a dizajnu. Výsledné domčeky sú nielen esteticky príťažlivé, ale aj dôkazom tvorivosti a tvrdého úsilia mladých remeselníkov.

16.06.2024

• Drevené hračky

• Drevené hračky vyrobené v školskej dielni sú výsledkom kreativity a zručnosti žiakov, ktorí sa učia tradičným remeslám. Tieto hračky podporujú a rozvíjajú jemnú motoriku a predstavivosť detí. Výroba týchto hračiek prináša radosť nielen deťom, ale aj samotným žiakom, ktorí zažívajú pocit hrdosti na svoju prácu.

16.06.2024

• Súťaž mladých zdravotníkov ČK

• Slovenský Červený kríž, Územný celok Dolný Kubín v spolupráci so SZŠ v Dolnom Kubíne dnes 11.6.2024 pripravil zaujímavé podujatie pre mladých zdravotníkov z celej Oravy pod názvom Územné kolo súťaže Družstiev mladých zdravotníkov a prvej pomoci mládeže. Súťaže sa zúčastnilo 7 družstiev žiakov I.stupňa ZŠ, 17 družstiev II. stupňa ZŠ a 5 družstiev SŠ. Každé družstvo reprezentovalo 5 - členné družstvo + náhradník. Našu školu hrdo reprezentovali v kategórii DMZ II. stupeň ZŠ žiačky 9A/B , a to:
            Karin Miklúšková (vedúca družstva), Viktória Pažičanová, Klaudia Bušová, Vanesa Bušová, Ingrida Šprláková a Laura Kalisová. Dievčatá absolvovali skúšanie teoretických vedomostí z poskytovania PP, histórie ČK, darcovstve krvi,... Museli prejsť aj pripravené 4 stanovištia s  hranými situáciami na poskytnutie prvej pomoci a identifikovanie poranení. Boli hodnotení aj za prednostné vyšetrenie najťažších poranení, komunikáciu  a celkové zhodnotenie situácie na danom stanovišti.  Celkove sa naše deviatačky na záver umiestnili na krásnom 6. mieste. Všetkým prítomným záchranársky tím a pani riaditeľka Ing. Martina Špániková, PhD. poďakovala, že venovali čas príprave na túto súťaž a vyzvala ich, aby sa tejto činnosti venovali aj naďalej .

Dievčatá GRATULUJEME!

• Vlastivedná exkurzia štvrtákov

• Dňa 11.6.2024 sme sa zúčastnili vlastivednej exkurzie v našom najbližšom meste Trstená. Naše kroky najskôr viedli na SZUŠ Ľubomíra Hoľmu, kde sme sa aktívne zúčastnili tvorivých dielní a vlastnoručne si vytvorili mištičky a hrnčeky. Pozreli sme si aj výhľad na Trstenú a okolie z veže kostola sv. Martina. Navštívili sme Mestské múzeum, kde nás najviac zaujal betlehem s hlinenými  postavičkami, ktorý vytvoril spomínaný pán Hoľma so svojim bratom. Trvalo im 7 rokov, kým vytvorili takú krásu. Našu exkurziu sme zavŕšili pizzou a zmrzlinou. Všetci si odnášame nezabudnuteľný zážitok.

• Koncoročný výlet v Zoo Bojnice

• V piatok 7. 6. 2024 sme sa žiaci prvého stupňa vybrali navštíviť zvieratá do Bojnickej Zoo. Deti zvládli bez problémov nielen dlhú cestu, ale užívali si aj pozorovanie rôznych exotických zvierat. Areál Zoo ponúka aj možnosť zábavy - skákacie hrady, čo deti s radosťou využili. Zo začiatku nám síce robilo obavy počasie, nakoniec nás však prekvapilo v tom najlepšom slova zmysle a celý výlet dopadol nad očakávania. Domov sme sa vrátili až podvečer, síce unavení ale spokojní.