• Spomienky na 2. svetovú vojnu

• Mesto Trstená v spolupráci s Centrom voľného času pripravili ďalší ročník vzdelávacieho podujatia s názvom Spomienky na časy vojny v Trstenej. Podujatie sa uskutočnilo 13. mája, v dopoludňajších hodinách a bolo určené pre deviatakov základných škôl. Cieľom podujatia bolo priblížiť žiakom obdobie 2. sv. vojny - jej okolnosti, príčiny a dôsledky nielen v celosvetovom meradle, ale aj v tom lokálnom, regionálnom. Pre žiakov boli pripravené 4 stanoviska so zaujímavými informáciami a ukážkami, ktoré im sprostredkovali lektori. Žiaci sa na jednotlivých stanoviskách dozvedeli zaujímavosti o priamom priebehu vojny na našom území a o židovskom obyvateľstve kedysi žijúcom v meste Trstená. Veríme, že si žiaci poskytnuté informácie a zažité skúsenosti zapamätali a pri prípadnej príležitosti ich budú vedieť správne použiť a uvedomiť si, aké je dôležité budovať a vylepšovať svoje vzťahy s ľuďmi, lebo práve tam sa rodí počiatok každého konfliktu, či nevraživosti.

• Deň matiek 2024

• Vie o nás všetko.
            Viac než mnohí iní.

A napriek tomu nikdy nesklame.
            A nespomína dlho na prečiny.
            O kom to vravím?
            Predsa o mame.

(M. Rúfus)

Na Slovensku sa deň matiek oslavuje druhú nedeľu v máji. V tento deň dávajú deti svojím mamám dary, často vlastnoručne vyrobené. Naši žiaci na druhom stupni písali mamám list...

Milé mamky, ďakujeme za Vašu lásku!

• LEGENDY OŽÍVAJÚ

• Naši piataci pátrali po pôvode svojich krstných mien, po histórii svojich patrónov. Svoje projekty odprezentovali v miestnom kostole v Hladovke. Boli celkom dobre pripravení, vedeli odpovedať na otázky o svätých, ktorých sochy alebo maľby zdobia tunajší chrám.

• RANDEvoú s LITERATÚROU

•

Prezentácia nie je len príprava powerpointu a jej odoslanie cez e-mail. Musí mať hlavu a pätu. Tento rok sa  po prvýkrát pokúsili aj siedmaci na literatúre vytvoriť pútavú prezentáciu. Nielenže ju vytvorili, ale ju mali za úlohu aj pútavo odprezentovať a zapojiť aktívne svojich poslucháčov,spolužiakov. Tu sú víťazi: Sára Miklúšková, Marek Harmata, Branko Šprlák a Natália Šuvadová.

• Deň Zeme na 1. stupni

• Dňa 10.5. 2024 sme spolu so žiakmi 1. stupňa vyčistili areál našej školy. Aj keď sa na prvý pohľad zdalo, že nebude čo zbierať, veru sme sa zapotili. Spoločne sme vyzbierali štyri vrecia odpadkov, taktiež sme pozametali chodníky a ihriská. Takýmto malým gestom sa snažíme v deťoch budovať pozitívny vzťah k životnému prostrediu.

• Okresné kolo vo futbale - dievčatá

• Dňa 9. mája 2024 sa naše žiačky zúčastnili na okresnom kole vo futbale dievčat 5. a 6. ročníka doma v Hladovke. Hralo sa 1x10min. každý s každým. Na turnaji sa zúčastnilo päť škôl. Celkovo na turnaji obsadili štvrté miesto.

• Meteorologická stanica SHMÚ Liesek

• Dňa 09.05.2024 sa žiaci siedmeho ročníka zúčastnili exkurzie ku meteorologickej stanici nachádzajúcej sa v obci Liesek. Nakoľko počasie prialo, absolvovali pešiu prechádzku ku meteorologickej stanici po cyklotrase. Pri prehliadke meteorologickej záhradky a budovy si upevnili vedomosti osvojené na hodinách fyziky. Mali možnosť v skutočnosti a za odborného výkladu pána meteorológa vidieť meranie jednotlivých meteorologických prvkov a dozvedieť sa množstvo ďalších zaujímavých informácií. Exkurziu sme zakončili sladkou bodkou programu – zmrzlinou.

• „Čaj o piatej“

• Tradícia popoludňajšieho čaju je v Anglicku stále veľmi živá. V priebehu storočí si Angličania tento nápoj obľúbili natoľko, že sa stal neoddeliteľnou súčasťou ich každodenného života. Postupom času k ponúkaným maškrtám pribúdali ďalšie a ďalšie sladké a slané dobroty. So žiakmi šiesteho ročníka na hodinách anglického jazyka sme sa rozhodli, že si nejakú anglickú maškrtu pripravíme. Typické anglické recepty nám ponúkla naša učebnica anglického jazyka: „Jake’s Welsh Rarebit“ (syrový toust) a „Emma’s apple crumble“ – typický jablkový koláč s posýpkou.

• Trip to London

• Londýn je mesto, ktoré láka cestovateľov zo všetkých kútov sveta. Žiaci siedmeho ročníka mali za úlohu pripraviť trojdňový výlet do tohto mesta formou prezentácie v powerpointe. Mali naplánovať spôsob cestovania, ubytovania a vybrať atrakcie, ktoré k Londýnu patria. A veru sme sa nenudili, lebo sme navštívili také miesta ako Windsor, Buckingham, Big Ben, Tower Bridge, previezli sme sa na London Eye, prečítali knihu v Hyde Park a nakoniec sme nakúpili na slávnej Oxford Street.

Enjoy your trip!