• SUDOKU 24.10.2024

• Dnešný slnečný, jesenný deň naši žiaci absolvovali zábavné popoludnie s číselnou hrou Sudoku. Bezmála dvadsať žiakov si zmeralo svoje sily, úsudok a rýchlosť uvažovania. Popoludnie bolo určené prioritne pre žiakov piateho až deviateho ročníka. Veľmi nás potešila účasť žiakov štvrtého ročníka, čo svedčí o populárnosti tejto hry u širokej verejnosti. Kto bol víťazom ...... to sa dozvieš v obrazovej prílohe. Úspešným riešiteľom blahoželáme a tešíme sa na ďalšie zábavné popoludnie.

• Futsal chlapcov 7.- 9. ročníka

• Dnes  22.10.2024 sa naši žiaci zúčastnili na obvodom kole vo futsale v Trstenej. Hralo sa 2x8 min. každý s každým. Prvý zápas sme remizovali 1:1 s GHH. Druhý zápas sme opäť remizovali 3:3 s Lieskom. Tretí zápas sme vyhrali 2:1 s Cirkevnou a posledný zápas sme opäť vyhrali 3:1 s Štátnou. Celkovo sme na turnaji mali 8 bodov a zaslúžene sme postúpili na okresné kolo. ZŠ s MŠ reprezentovali : Patrik Bakoš, Matúš Oklapek, Lukáš Šikyňa, Pavol Šikyňa, Šimon Brnušák, Marián Šikyňa, Dominik Ďubašík a Tobias Kendrala. Chlapcom gratulujeme.

• Milión detí sa modlí ruženec

• Dňa 18.10. 2024 sme sa opäť po roku zapojili do celosvetovej výzvy Za jednotu a mier – Milión detí sa modlí ruženec. Spolu sme zložili ruky k modlitbe a nielen prosili ale aj ďakovali za všetko, čo máme.

•

Česko-slovenský projekt Záložka do knihy spája školy organizuje metodické centrum Slovenskej pedagogickej knižnice pre školské knižnice v spolupráci s Centrom pre školské knižnice, ktoré je súčasťou Národného múzea a knižnice J. A. Komenského v Prahe. Uvedený projekt bol po prvýkrát zorganizovaný v októbri v roku 2009, a to pri príležitosti Medzinárodného mesiaca školských knižníc. Cieľom projektu je nadviazanie kontaktov medzi českými a slovenskými základnými školami a osemročnými gymnáziami a podpora čítania prostredníctvom výmeny záložiek do kníh, ktoré žiaci vyrobia ľubovoľnou technikou na vopred vyhlásenú tému.

Tento rok je téma: Záložka do knihy spája školy:

Od mravca po veľrybu – inšpirujúci svet zvierat

Aj naša škola sa zapojila do projektu a bola nám pridelená najväčšia škola v ČR Boskovice, ktorá má 1500 žiakov. Záložky však vyrábame iba pre 5. a 6. ročník.

• Divadelné predstavenie: Veselé paničky Windsorské

•  Dňa 16.10.2024 žiaci deviateho a ôsmeho ročníka zhliadli divadelné predstavenie s názvom:

Veselé paničky Windsorské od anglického dramatika Williama Shakespeara. Táto komédia dokazuje, že príbeh z čias kráľovnej Alžbety by mohol byť pokojne aj epizódou zo súčasnosti.

Veselé paničky Windsorské sú v rámci MDTN režijným debutom Mareka Luptáka. Účinkovali v nej herci z jadra MDTN, ale aj takí, ktorých žiaci poznali z niektorých tv inscenácií a seriálov.

• Indonézia - Sopečná Odysea, 10. 10. 2024

• Žiaci siedmeho ročníka sa zúčastnili vzdelávacieho programu Indonézia - Sopečná Odysea. Ako po minulé roky tak aj teraz sa podarilo autorom vytvoriť dokument, ktorý korešponduje s oblasťami štátneho vzdelávacieho programu v oblastiach: Človek a príroda, človek a spoločnosť. Indonézia, skvost juhovýchodnej Ázie a Oceánie, je mozaikou viac ako 17-tisíc ostrovov, ktoré sú opradené rôznymi príbehmi. Jej hlavné mesto Jakarta, ktoré doslova pulzuje životom, leží na ostrove Java. A podobne ako sa New York pýši prezývkou "veľké jablko", Jakarta sa môže pochváliť svojim vlastným exotickým názvom: "veľký durian". Všetko toto aj všeličo iné, sme si spolu so žiakom pozreli v spomínanom dokumente.

• Futbal chlapcov 5.- 7. ročník

• Dnes 15. 10. 2024 sa naši žiaci zúčastnili na obvodnom kole vo futbale chlapcov 5., 6. a 7. ročníka v Trstenej. Hralo sa 2x10 min. Prvý zápas prehrali 2:1 so štátnou a druhý vyhrali 5:4 s Brezovicou v skupine A. Potom nasledoval zápas o postup do okresného kola. V tomto zápase nám chýbal kúsok šťastia a tak sme prehrali s cirkevnou 3:1. Celkovo chlapci na turnaji obsadili tretie miesto. Gratulujeme.

• Práce v školskej dielni

• Práca v školskej dielni zahŕňa praktické zručnosti, kde žiaci môžu pracovať s rôznymi materiálmi, ako drevo, kov, papier, plast a iné. Naši žiaci od začiatku školského roka usilovne pracujú, učia sa základné techniky opracovania materiálov, používania nástrojov a dodržiavania bezpečnostných pravidiel. Dielňa poskytuje priestor na tímovú spoluprácu a riešenie praktických problémov.

• Burza povolaní 08. 10. 2024

• Centrum pedagogicko-psychologického poradenstva v Tvrdošíne aj tento školský rok zorganizovalo podujatie pod názvom: "Burza povolaní 2024," ktoré sa uskutočnilo v Nižnej. Touto cestou sme chceli pomôcť našim žiakom deviateho ročníka pri ich výbere strednej školy. Na podujatí žiaci mohli vidieť, ako sa profilujú stredné školy nielen na Orave, ale aj stredné školy v celom Žilinskom kraji. Dozvedeli sa aktuálne informácie o študijných odboroch, o ich praktickom a teoretickom vyučovaní.

• Športový deň

• Žiaci prvého stupňa strávili dnešný športový deň na dlhšej prechádzke, ktorú spojili s rôznymi aktivitami, počas ktorých obdivovali krásu jesennej prírody. Fyzické zdatnosti žiakov druhého stupňa sme preverili v rôznych  disciplínach. Mohli si vyskúšať pohybové a vytrvalostné zručnosti ako napr. skákanie cez švihadlo, behanie cez prekážky, zhadzovanie plechoviek, chodenie na chodúľoch, hádzanie medicimbalmi, skok vo vreci, preťahovanie lanom.  Alebo zapojili všetky svoje mozgové bunky do riešenia logických úloh, ako napr. skladanie tangramov, pexesa, puzzle či triedenie strukovín. Celé športové dopoludnie sme všetci spoločne zavŕšili turistickým pochodom ku Tvorkovému potoku.