• Nechci byť človekom, ktorý je úspešný, ale buď človekom, ktorý za niečo stojí.
      • Miluj všetkých, dôveruj málokomu, neubližuj nikomu.
      • William Shakespear
      • Študent nie je nádoba, ktorú treba naplniť, ale fakľa, ktorú treba zapáliť.
      • Dejiny školstva v Hladovke a história našej školy

•     STRUČNÉ DEJINY ŠKOLSTVA V HLADOVKE

♦  Rímsko-katolícka ľudová škola v Hladovke bola založená v roku 1817. Mala jedného učiteľa. Do školy chodili len chlapci, dievčatá nemali vyučovanie. Vyučovali sa predmety: latinčina, maďarčina, nemčina, slovenčina, náboženstvo a počty.  Až do roku 1870 ju navštevovali aj žiaci zo Suchej Hory, pretože nemali budovu školy vo svojej obci.

♦  V roku 1913 už škola kapacitne nepostačovala, preto „učebnú sieň“ zväčšili o pár metrov.

♦  Po pripojení Hladovky k Poľsku (1920) sa deti museli učiť po poľsky, preto do školy nechodili a doma sa učili od svojich rodičov len čítať, písať  a počítať. Škola bola spustošená, vyžadovala si opravu. Po opätovnom pripojení k ČSR sa začala opravovať.

♦  V školskom roku 1929/30 chodilo do školy 96 žiakov, ktorí sa nezmestili do jednej učebne a preto sa vyučovalo na dve zmeny.

♦  V šk.r. 1930/31 boli zriadené dve triedy s počtami 53 a 56 žiakov. Vyučovalo sa tiež v dvoch zmenách. Hospodárska kríza priniesla so sebou veľkú biedu. Chudobné deti dostávali k Vianociam darčeky, v škole bolo zavedené stravovanie, pomoc dostávali aj vo forme oblečenia, topánok. Po rekonštrukcii učiteľského bytu vznikla druhá trieda.

Pod vedením učiteľov sa nacvičovali divadelné predstavenia, ktorých neustále pribúdalo  a tak sa Hladovka mohla popýšiť bohatou ochotníckou činnosťou. Učitelia s a však často striedali – menili sa aj v priebehu školského roka.

♦  Po opätovnom pripojení k Poľsku v roku 1938 sa vyučuje len po poľsky. Nenávisť slovenských detí voči poľštine je ešte výraznejšia. Deti smelo nosia do školy slovenské knižky a po dedine, po večeroch, vyspevujú slovenské pesničky. Úľava prišla po vzniku slovenského štátu. Výučba pokračovala aj v čase vojny. Konali sa slávnostné akadémie, nacvičovali divadlá, organizovali výlety. Prerušenie vyučovania nastalo 25.1.1945, kedy školu obsadili ustupujúce nemecké a maďarské vojská. 1.2.1945 obsadili obec sovietske vojská. Škola i učiteľské byty boli veľmi zničené. Vo vyučovaní sa pokračovalo až 2.5.1945.

♦  V roku 1948 bola v Hladovke zriadená Neúplná stredná škola, ktorej obvod tvorili obce Hladovka, Suchá Hora a Vitanová.

♦  V šk. roku 1953/54 má už škola 5 tried. Od 1.9.1953 je v Hladovke zriadená osemročná stredná škola.

♦  V roku 1957 bol založený súbor Goral, existujúci dodnes.

♦  V šk.r. 1958/59 má škola 7 tried, ktoré navštevujú žiaci 1.-8.ročníka.

♦  V šk.r. 1960/61 pre nedostatok miesta v pôvodnej budove školy sa zriadili dve učebne v súkromnom dome u Motýľa, no aj tak sa nepodarilo odstrániť dvojzmenné vyučovanie. V súkromnom dome u p. Chovančáka bola zriadená školská dielňa. O rok neskôr pribudli ďalšie učebne v súkromných domoch u Greša a Jána Hutlasa. No triedy I. stupňa sa aj tak vyučovali na dve zmeny.

HISTÓRIA  NAŠEJ  ŠKOLY

♦  Nová budova školy sa začala stavať v roku 1960 (slávnostný výkop bol prevedený 16.5.1960).

♦  Kolaudácia prebehla 17. januára 1963, ale vyučovanie v novej budove sa začalo až 1.mája 1963, pretože nebolo možné dať do chodu ústredné kúrenie.  Kolaudačné závady sa odstraňovali postupne. Vyučovalo sa v jednej zmene, okrem 2.ročníka, ktorý chodil do školy poobede kvôli nedostatku učiteľov. Riaditeľom školy bol Peter Jurči (v tejto funkcii pôsobil už od šk. roku 1956/57). Škola mala 220 žiakov.

♦  V šk.r. 1975/76 sa zvýšil počet žiakov natoľko, že sa muselo prejsť na dvojzmenné vyučovanie ročníkov 1.- 4. Škola mala 304 žiakov a podľa  novej školskej koncepcie bol k nej pričlenený 5.ročník zo ZDŠ Vitanová a ZDŠ Suchá Hora.V školskej jedálni sa stravovalo viac ako 200 stravníkov.

♦  V šk.r. 1977/78 bolo žiakov na I.stupni  málo a ich počty nestačili na zriadenie samostatných tried. Preto došlo k integrácii so Suchou Horou a to nasledovne: I.ročník bol samostatný. Žiaci 2. a 3.ročníka chodili do školy do Suchej Hory a žiaci 4. ročníka zo Suchej Hory chodili do školy do Hladovky.

♦  V marci 1978 sa dala do prevádzky „bukasová“ budova, kde bola zriadená materská škola a tiež 2.a 4..ročník ZDŠ. Táto budova bola pre nadmerný výskyt formaldehydov zatvorená v roku 1993 a opäť sa prešlo na dvojzmennú prevádzku.

♦  Od šk.r.1995/96 odišli zo školy žiaci z Vitanovej, pretože Vitanová zriadila plneorganizovanú školu.

♦  Počas letných prázdnin 1996 sa začalo s búracími prácami starej „bukasovej“ budovy a v októbri sa začalo so stavbou novej budovy.

♦  1.10.1997 boli odovzdané priestory v novej časti budovy – t.j. 4 triedy pre 1.-4. ročník. Čoskoro sa však ukázalo, že budova je zdraviu škodlivá (nadmerný výskyt amoniaku),  preto už v júni 1998 bola zatvorená, vyučovalo sa len v starej časti budovy, 2.- 4. ročník v dvojzmennej prevádzke. Po odstránení závady sa začalo vyučovať od januára 2001.

♦  1.4.2002 prechádza škola na právnu subjektivitu. Jej súčasťou sa stáva aj materská škola a školská jedáleň. Zriaďovateľom školy sa stáva Obec Hladovka a jej oficiálny názov je Základná školy s materskou školou Hladovka.

♦  9.2.2003 - slávnostné otvorenie telocvične

♦  12.6.2012 sa začalo s rekonštrukciou strechy na budove II. stupňa, v rámci ktorej sa urobí nadstavba ďalšieho poschodia.

Pozrite si ešte

PREZENTÁCIE   ŽIAKOV   O   DEJINÁCH  ŠKOLSTVA   V   HLADOVKE

• Základná škola s materskou školou, Hladovka 238
      • + 421 43 539 77 01 https://zshladovka.edupage.org